Home
/
Všechny články
/
Bezpečné advokátní úschovy?

Bezpečné advokátní úschovy?

Zvažujete prodat či koupit nemovitost a nevíte, jak si co nejbezpečněji převést peníze? Nabídl Vám realitní zprostředkovatel advokátní úschovu, ale pochybujete o její bezpečnosti? Pojďme se společně podívat na to, co je to advokátní úschova, kde najdeme její právní rámec a zda je riziková, či bezpečná. 

Advokátní úschova je smluvní vztah upravený v občanském zákoníku. § 2402 z. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, upravuje smlouvu o úschově tak, že se schovatel zavazuje převzít věc, aby ji pro uschovatele opatroval. Občanský zákoník upravuje úschovu jako obecný smluvní vztah, bez konkrétních povinností dopadajících na advokáty. Ty jsou upraveny v z. č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění pozdějších předpisů. Na základě § 56 ZA je advokát oprávněn spravovat cizí majetek, včetně přijímání peněz a listin do úschovy za účelem jejich vydání dalším osobám. Advokát je povinen peníze, cenné papíry nebo jiný majetek přijatý do správy uložit na zvláštní účet u banky nebo u jiné osoby oprávněné podle zvláštních právních předpisů. Dále nám problematiku advokátní úschovy upravuje také Usnesení představenstva České advokátní komory č. 7/2004 Věstníku, o provádění úschov peněz, cenných papírů nebo jiného majetku klienta advokátem. Dle čl. 2 Usnesení Advokát přebírá od klienta peníze v hotovosti, jejich složením na zvláštní účet advokáta, jejich bezhotovostním převodem na zvláštní účet advokáta. Tento zvláštní účet musí být veden na jméno advokáta, ale z označení účtu musí být patrno, že jsou na něm uloženy prostředky klienta. Advokát je povinen v souladu se zákonem o bankách identifikovat skutečného vlastníka peněžních prostředků a oznámit tuto skutečnost bez zbytečného odkladu bance, u které je účet veden. Dojde-li v průběhu úschovy ke změně skutečného vlastníka peněžních prostředků, oznámí tuto skutečnost bance bez zbytečného odkladu poté, co se o změně dozvěděl. 

Česká advokátní komora vytváří systém sloužící ke kontrole povinností advokáta při provádění úschov peněz, zejména jeho povinnosti ohlašovací a informační. 

Převzal-li advokát prostředky klienta do úschovy, je povinen bez zbytečného odkladu odeslat do knihy úschov České advokátní komory údaje o klientovi, spisu, číslo účtu, na který byly prostředky klienta složeny, datum přijetí prostředků do úschovy. Po ukončení úschovy je advokát povinen bez zbytečného odkladu odeslat do knihy datum vyplacení prostředků klienta. 

Dále má advokát povinnost informovat klienty o možnosti sledování pohybu a zůstatku na účtu dle možností poskytovaných k danému účtu příslušnou bankou. Na základě pokynu klienta zajistí advokát u banky zasílání informací danému klientovi o pohybech a zůstatku na účtu. 

Zvláštní účet advokáta se také nazývá jako úschovní účet a již ze smlouvy mezi advokátem a bankou jsou tyto účty speciálně označeny a vyčleněny. Advokát je povinen po přijetí peněz na tento speciální typ účtu provést identifikaci vlastníka peněžních prostředků, která se zasílá bance, zároveň musí přijetí peněz oznámit i České advokátní komoře. Díky technickému pokroku v posledním roce lze o všech těchto krocích automaticky informovat klienty tak, že ať již u banky, tak v Elektronické knize úschov ČAK se zadá email klienta. 

Advokátní úschovy se rok od roku stávají transparentnější a na samotné advokáty se vytváří větší a větší administrativní tlak tak, aby byli klienti informováni o všem, co se na úschovním účtu děje. 

Nabízí-li Vám realitní zprostředkovatel advokátní úschovu, vyhledejte si jméno advokátní kanceláře v seznamu advokátů na stránkách www.cak.cz (Česká advokátní komora). Požadujte emailové informování ze strany banky, i ze strany EKU-ČAK (Elektronická kniha úschov ČAK). Tímto využijete veškeré nabízené možnosti informování se.

Naše poslední články

Všechny články
Nový stavební zákon, jaké změny pocítíme od 1.7.2024?

V původním přijatém znění z. č. 283/2021 Sb., sliboval nový stavební zákon podstatné zkrácení délky řízení. Dojde opravdu k revoluci ve stavebním řízení?

Celý článek...
Proč po mně chce realitka podepsat AML a GDPR?

Pojďme se společně podívat na to, zda jsou požadavky realitních kanceláří ohledně AML a GDPR oprávněné a proč to všechno tedy musíte podepsat.

Celý článek...

Napište nám

Vaše zpráva byla odeslána!
Oops! Při odeslání se něco pokazilo. Zkuste to znovu. Nebo nás kontaktujte napřímo na emailové adrese info@akwinklerova.cz